Günlük hayatta beklenmeyen birçok sebepten ve kazadan dolayı geçirebileceğimiz sağlık sorunu olabiliyor.

Travma cerrahisi beklenmedik durumlarda meydana gelen kazalar dan alışacak hasar ve yaralanmaları kontrol eden ve tedavi eden bilim dalıdır. Her türlü kaza, yaralanma yanma eklemlerde meydana gelebilecek hasar, vücutta oluşabilecek kayıplar gibi olumsuz yaralanmaları tedavi ediyor.

Vücutta meydana gelebilecek her türlü kırık, çıkık, kesik, ezilme burkulma gibi şekil bozukluğu ve hasar oluşumunu tedavi eden travma cerrahisi ortopedi doktorları ile karşılıklı iletişim halinde çalışıyor.

Travma cerrahisi beklenmedik durumlarda meydana gelen kazalar dan alışacak hasar ve yaralanmaları kontrol eden ve tedavi eden bilim dalıdır.

Travma Cerrahisi İle Ortopedi Karıştırılıyor

Travma cerrahisi genellikle ortopedi ile karıştırılmaktadır. Travma cerrahisi ve ortopedi cerrahisini birbirinden ayıran özellikler bulunuyor. Önemli özellik ise oluşabilecek her türlü rahatsızlığın ailen oluşmasıdır. Aniden meydana gelen düşme burkulma kırılma ve ezilme travmatik bir olay olduğu için travma cerrahisi ile ortopedi bu bölümde ayrılıyor. Daha detaylı bir daha incelenmesi gereken birçok olay ortopedi servisinde yönlendiriliyor. İkisinde de amaç, iyi bir cerrahi girişim ve tedavi yöntemlerinin doğru saptanmasıdır. Travma cerrahisi beklenmedik durumlarda çok ani bir şekilde gelişen bütün kaza ve ortopedik durumları inceliyor. Travmanın boyutu ve şekli yapılan ilk girişim ile ortaya çıkarılabiliyor. Röntgen çekilerek sorun bulmaya çalışıyor. Eğer daha detaylı ve daha derim incelenmesi gerekiyor ise bilgisayarlı tomografi veya MR çekilebiliyor.

Multi Travma Bölümü Nedir?

Yaralanmanın boyutuna göre ve vücutta en az iki organ zarar görmüş ise multi travma bölümü olayı incelemeye alıyor. Bu bölümde tedavi edilen hastaların durumu oldukça kötü ve kritik bir seviyede olabiliyor. Riskli ve travma geçiren hastalar multi travma ve bölümünde tedavi ediliyor. Bu bölümde ağır hastalar ve tedavi önceliğin yüksek seviyede olan hastalar tedavi ediliyor. Multi cerrahi girişimlerin yapıldığı bu bölümde hastanın sağlık durumu kritik ve riskli olabiliyor. Sadece travmatik olarak görülen hasarlar değil, travmadan kaynaklı olarak gelişebilen işte yatan birçok sağlık sorunları bu cerrahi yöntemleri ile tedavi edilmeye çalışılıyor. Herhangi bir sağlık sorunu gizlenmişse, sonradan ortaya çıkarak hayatı olumsuz yönde etkileyecek kadar büyüklükte ise bu yaralanmalar multi cerrahi tarafından bulunarak ve saptanarak tedavi yöntemleri ile tedavi ediliyor.

Oluşabilen Travma Çeşitleri

Düşük enerji travma, genellikle bıçak yaralanmaları ve çektiklerin tedavi edildiği ve saptandığı travma tipleridir. Panetran travmada, kesici ve delici aletler ile vücutta oluşabilecek yaralanmalar ve hasarlar saptanıyor. Genellikle kesici aletler vücudun organlarına zarar vermeye başlamıştır. Ağır trafik kazalarında meydana gelen çarpmalar ve darbeler sonucu oluşabilecek komplikasyonlar Künt travma olarak nitelendiriliyor. Tabanca silah ve hafif tüfeklerle yaralanmaları içorta enerji travma olarak nitelendiriliyor. Yüksek enerji travmalarında ise, büyük av tüfekleri ile yaralanma, askeri tüfekler ile yaralanma, bomba ve şiddetli patlamalarda yaralanan kişiler tedavi altına alınıyor. Ayrıca Yanıklar derecelerine göre travma çeşitlerinde inceleniyor. Herhangi yüksek bir yerden düşme, sert bir yüzeye çarpma, burkulma gibi sert ve şiddetli olabilen her türlü travma bölümünde inceleniyor.

Travmalardan Kaynaklı Psikolojik Sebepler

Travma bölümünde tedavi edilen birçok hastada psikolojik olarak farklı sorunlar yaşayabiliyor. Her almanın sebebi nere çeşidine göre veya geçirilen kazanın boyutuna göre kişiler, bilinç kaybı ve dengesizlik yaşayabiliyor. Yaşanan her türlü travma kişi de kalıcı olarak psikolojik sorunlara yol açabilir. Kişilerin yaşamış oldukları travmalar sonrasında psikolojik yardım alması gerekiyor olabilir. Kaza anı, silahla yaralanma, yüksek zeminden düşünme gibi travmatik olaylar kalıcı olarak insanlarda psikolojik sorun yaşamalarına sebebiyet veriyor.