Spor yaralanmaları, genellikle günlük hayatta yoğun bir şekilde sporla uğraşan kişiler tarafından yaşanan bir sağlık sorunudur.

Günlük hayatta çoğu kişi her gün aktivite yapıyor. Bu aktiviteler esnasında birçok kasımız çalışarak hareket halinde olabiliyoruz. Spor esnasında farklı hareketler yaparak bütün kaslarımızı çalıştırıyoruz. Fakat ani bir şekilde yapılan yanlış yapılan spor aktiviteleri sonrasında vücudumuzda meydana gelebilecek birçok hastalık ve hasar olabiliyor.

Her ne kadar spor konusunda uzman dahi olunsa spor yaralanmaları herkesin başına gelebilir.

Spor yaralanmaları, genellikle günlük hayatta yoğun bir şekilde sporla uğraşan kişiler tarafından yaşanan bir sağlık sorunudur. Günlük hayatta çoğu kişi her gün aktivite yapıyor. Bu aktiviteler esnasında birçok kasımız çalışarak hareket halinde olabiliyoruz. Spor esnasında farklı hareketler yaparak bütün kaslarımızı çalıştırıyoruz. Fakat ani bir şekilde yapılan yanlış yapılan spor aktiviteleri sonrasında vücudumuzda meydana gelebilecek birçok hastalık ve hasar olabiliyor. Her ne kadar spor konusunda uzman dahi olunsa spor yaralanmaları herkesin başına gelebilir.

Spor Yaralanmalarının Nedenleri Nelerdir?

Spor yaralanmalarının genellikle iki faktörler altında toplayabiliriz. Genellikle aktivite esnasında birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalınabiliyor. Spor yaralanmaları kişinin kendi ile alakalı olarak ve çevresel etkenlerden kaynaklı olarak iki farklı yapı altında incelenebilir. Kişinin fiziksel ve psikolojik olarak yaşamış olduğu birçok sorun nedeniyle sporcu yaralanmaları meydana gelebiliyor. Kişinin bilinçsiz olarak yaptığı ve aşırı olarak yaptığı spor sonucu yaralanması olasıdır.

Sporcu Yaralanmasında Kişisel Etkenler

Aşırı spora yüklenme, bilinçsiz spor yapma, kas zayıflığı, psikolojik sebepler, yorgunluk, kaslarda bulunan sertlik ve şişlikler, daha önceden geçirilmiş hastalıklar ve tedavi edilmemiş hastalıklar, yaş ve cinsiyet etkeni gibi sebeplerden dolayı sporcu yaralanmaları meydana gelebiliyor. Genellikle kişi aşırı spora yüklendiği zaman çeşitli kaslarında ve kemiklerin de birçok sorun ortaya çıkabiliyor. Kaslarda bulunan birçok sorun fark ettirmeden yaralanmalara sebebiyet verebiliyor. Kişinin yaşı ve cinsiyeti ile kaynaklı olarak spora elverişli olmadığı için yaralanmalar olabiliyor .Kişinin fiziksel özelliklerinden kaynaklı olarak başına geldiği yaralanmalar tedavi altına alınabilir.

Spor Yaralanmalarında Çevresel Etkenler

Çevresel etkenlerden kaynaklanan değişik sebeplerden dolayı spor yaralanmaları meydana geliyor. Birçok kişi farkında olmadan ve bilincinde olmadan yaralanıyor. Özellikle kişi kendi bünyesinin ve yapabileceği sporun yoğunluğunu bilincinde olmadan yüklenmiş olduğu spor sonucu sıklıkla yaralanıyor. Kötü ve yetersiz spor teknikleri kesinlikle çevresel etkenlerden kaynaklı olarak yaralanmalara sebebiyet verebilir. Yetersiz ve kötü yapılan antrenman kaslarda birçok soruna yol açabilir. Kalitesiz ve kötü malzeme kullanımı spor yaralanmalarında en çok nedendir. Ayrıca hava koşulu ve kurallara uymamak spor yaralanmalarında en çok karşılaşılan sebeplerdir.

Spor Yaralanmaları Ciddi Boyutlara Ulaşabilir

Spor yaralanmaları esnasında aldığınız yaranın boyut ile alakalı olarak ciddi boyutlara ulaşabilir. Kaslarınız da kalıcı hasara, ciddi eklem rahatsızlıklarına kırık ve çıkıklara sebebiyet verebilir. Spor yaralanmaları sonucunda uzun süre yatağa bağlı kalabilirsiniz. Almış olduğunuz yaralanmanın ciddi boyutuna göre tedavi süreci uygulanır. Günlerce haftalarca hatta aylarca yataktan çıkmamanız gerekebilir. Uzun süre spor yapamamak sizi psikolojik olarak da etkiler. Spor yaralanmaları almamak için kesinlikle her türlü önlem almalı ve dikkatli ve bilinçli bir şekilde spor yapmanız gerekiyor. Spor yaralanmaları her türlü organda meydana gelebilir. Bunların ciddi boyuta ulaşmaması için tedavi yöntemi ve süreci oldukça önemlidir. Spor yaralanmalarından önlenmesi için kendinize uygun spor kuralını belirleyerek veya profesyonel olarak yardım olarak spor yapabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz ekipmanların kaliteli olduğundan emin olmanız gerekiyor. Spor yaparken her türlü önlem almalı ve kendinizi koruyucu hareketler yapmalısınız.

Spordan Kaynaklı Oluşabilecek Hastalıklar

Spor yaralanmaları her eklemle organda meydana gelebiliyor. Farklı oluşabilecek bu yaralanmaların tedavi edilmesi önemlidir. Kas yorgunluğu, kas ağrısı, kas yırtığı ve kas zorlanması gibi başlıca oluşabilecek rahatsızlıklar kolay bir şekilde tedavi edilebiliyor. Çatlak, kırık, yırtılma burkulma ve daha birçok spor yaranması tedavi edilebilir yada kalıcı hasara sebebiyet verebilir. Fakat tüm kaslarda meydana gelebilecek yırtık zorlu bir sürece sürüklüyor. Uygulanan birçok yöntem sayesinde yırtığın büyüklüğü önlenebilir. Soğuk uygulama ve kompleks yaparak ilk tedavi uygulayabilirsiniz.