Spor Yaralanmaları Nelerdir?

Spor Yaralanmaları

Spor yaralanmaları meydana geldiğinde ilk olarak hekim hastanın herhangi bir tıbbi geçmişinin olup olmadığını inceler ve bunun için birtakım sorular sorar. Ne şekilde yaralandığı ve yaralandıktan sonra ilk yardım uygulanıp uygulanmadığı da spor yaralanmaları için önemlidir. Soruların ardından yapılacak olan işlem görüntüleme teşhisinin yapılması aşamasıdır. Bu aşamada röntgen, MR, CT ve yansılanım gibi tarama testleri istenir. Bu testler durumun vahametini ortaya koyacaktır.

Spor Yaralanmalarında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Spor yaralanmaları genelde hemen ağrıya neden olur. Şiddetli olan bu ağrılar zonklama, şişme ve deride deformasyonla kendisini gösterecektir. Ağrı, ses gelmesi, eklem üzerine ağırlık verilememesi gibi durumlarda hemen hekime başvurulması gerekir.

Spor yaralanmalarının meydana geldiği bölgeler

  • Baş bölgesi
  • Boyun ve Omurga Bölgesi
  • Ayak Bileği ve Ayak Bölgesi
  • Dirsek Bölgesi
  • El Bileği ve El Bölgesi
  • Kalça Bölgesi
  • Diz Bölgesi
  • Omuz Bölgesi

Beyin Sarsıntısı

Beyin sarsıntısı travmatik bir durumdur ve genelde geçici olarak meydana gelir.  Beyin sarsıntılarında genellikle kafa bölgesine sert bir darbenin gelmesi şeklinde olur. Bazı durumlarda ise bilinç kaybı meydana gelebilir.

Mersin artroskopi için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Boyun ve Omurga Bölgesi

Boyunda meydana gelen sinir sıkışması durumunda herhangi bir darbe olmadan meydana gelebilir. Boyunda meydana gelen bu durum kollarda ve ayaklarda his ve güç kaybına neden olabilir.

Ayak Bileği Burkulması

Ayak bileğinde meydana gelen burkulma bağların gerilmesine veya yırtılmasına neden olabilir. Bağların görevleri eklemlerin sabit kalmasını sağlamak aşırı hareketi önlemektir. Normal bir hareketin zorlanmasıyla birlikte bu durum meydana gelebilir. Genelde burkulan bilekte yaralanmalar meydana gelebilir.

Mersin diz artroskopisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dirsek Kıkırdak Yaralanmaları

Dirsek kıkırdaklarında meydana gelen yaralanma yaygın olarak görülebilir. Kıkırdakta meydana gelen bu yaralanma büyük olura dirsek artrit olarak tanımlanır. Dirsek yaralanmalarının şiddeti küçük ya da büyük olabilir. Genç sporcularda özellikle 10–18 yaş arasında görülür, fakat her yaşta da meydana gelebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir