Robotik Diz Protezi Ameliyatı Yan Etkileri Neler?

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Yan Etkileri Neler?

Op. Dr. Fatih Kemal Doğan, diz eklem bölgesinde çeşitli şikayetleri olan hastalarla çalışarak onların en kısa zamanda daha yüksek yaşam konforuna ulaşması için robotik diz protezi ameliyatı hizmetini sunmaktadır. Gelişmiş NAVIO sistemini kullanan doktorunuz, kendi deneyimi ile ultra hassas robot ve bilgisayarların kabiliyetini bir araya getirerek verim ve doğruluk konusunda maksimum performansı garanti altına alan bir süreç yönetir. Diz kireçlenme problemi, Türkiye’de özellikle 55 yaş ve üzeri bireylerde sıklıkla görülen bir durumdur ve kişinin hareket kabiliyetini olumsuz etkiler. Geleneksel protez ameliyatı doğruluk ve uzun ömürlü kullanım bakımından beklenenleri sunmazken özellikle son beş yıldır popüler hale gelen robotik diz protezi ameliyatları çok daha etkili sonuçları ortaya koyar.

Neden Robotik Diz Cerrahisi – Potansiyel Yan Etkiler Neler?

Robotik diz protezi ameliyatı, iyileşme süresi gerçekten çok kısa olan bir süreç sunar. Bu da muhtemel yan etkilerin minimiz edilmesine yardımcı olur. Bireyler robotik diz cerrahisinden sonra hemen ertesi gün bir değnek yardımı ile yürümeye başlayabilir. Yaklaşık olarak 4 ile 6 hafta sonrasında ise araba kullanmak bu bireyler için son derece kolay olacaktır.

Dahası, gündelik yaşam içerisindeki yürümek, yüzmek gibi aktiviteler yine mümkün hale gelir. Bütün bunların yanı sıra yüzmenin robotik diz protezi ameliyatında son derece yararlı bir egzersiz olduğunun altını çizmek gerekiyor. Başta yüzme olmak üzere diz bölgesinde ani bir şekilde refleks göstermenizi gerektirmeyen pek çok spora hızlı bir şekilde dönüş sağlamanız mümkün.

Geleneksel diz cerrahisinin en önemli özelliği çok daha büyük kesikleri gerektirmesidir. Bu da enfeksiyon riskinin artmasına sebep olur. Belki de en tehlikeli yan etkilerden bir tanesi bu enfeksiyonlardır. Fakat robotik diz cerrahisini tercih ettiğinizde bu potansiyel yan etkinin ihtimali minimize edilmiş olur çünkü hastalar çok daha küçük kesikler ile implant tedavisinin sona erebildiği bir sistemden yararlanmış olurlar.

Spor ya da gündelik yaşamda hareketlerinize devam etmek robotik protez süreci dahilinde dizlerinize takılan implantın ömrünü azaltmaz. Tersine, protezinizin daha kolay şekilde doku ile karışarak aktif olmasını ve size daha konforlu bir kullanım sunmasını sağlar. Kısacası robotik diz cerrahisinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Robotik Diz Cerrahisi Faydalı Mı?

Robotik diz cerrahisi, geleneksel protez diz cerrahisi süreçlerinden farklı olarak, özellikle doğru zamanda gerçekleştirildiğinde çeşitli faydaları beraberinde getirirler. Robotik diz cerrahisi süreci içerisinde hastalar aşağıdaki avantajlardan yararlanırlar:

  1. Yeterince güçlü ve teknolojik bir robotik cerrahi sisteminden yararlandırıldığında, süreç çok daha kısa süre içerisinde tamamlanabilir. Op. Dr. Fatih Kemal Doğan, çalılştığı hastanede hasta tedavisinde NAVIO adı verilen son derece gelişmiş bir robotik cerrahi sistemi kullanmaktadır. El ile kullanıma uygun bu sistem, operasyonun çok kısa süre içerisinde tamamlanmasını, bünyeyi yormamasını ve daha kısa süre içerisinde operasyon iyileşme sürecinin bitmesini sağlar.
  2. Robotik diz cerrahisi süreci, geleneksel protez cerrahisine oranla çok daha küçük kesiklerin atılarak implantın yerleştirilmesini mümkün kılar. Küçük kesikler, enfeksiyon ihtimalinin minimize olması ve dolayısıyla dokusal iyileşme ve rehabilitasyon sürecinin daha çabuk tamamlanması anlamına gelmektedir. Bu kapsamda, özellikle 55 yaş üzeri bireylerinkireçlenme şikayeti ile doktorlara başvurdukları düşünüldüğünde, bu kişilerin yaşamlarının büyük bir sekteye uğramaması gündelik rutin bakımından çok daha yararlı olacaktır.
  3. Op. Dr. Fatih Kemal Doğan, NAVIO sistemi çerçevesinde kullandığı robotlar ve bilgisayarlar sayesinde diz ekleminizde implantın yerleştirileceği yerin matematiksel olarak hesaplanmasını ve doğru alanın nokta atışı olarak belirlenmesini mümkün hale getirir. Doğru yere gerçekleştirilen implant, fonksiyonelliği maksimize eder. Bunun yanı sıra bu fonksiyonelliğin çok uzun süre devam etmesini de mümkün kılar. Dahası, matematiksel olarak hesaplanan doğru noktaya yerleştirilen implant, hastanın en doğal diz hissini deneyimlemesini mümkün hale getirir. Bu implantın gündelik yaşamda hastanın çok daha konforlu hissetmesine sebep olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
  4. Dr. Doğan’ın kullandığı gelişmiş sistem, radyasyona maruz kalmanızı gerektirecek tomografi sürecinin tamamen ortadan kalkmasına olanak tanımaktadır. Tomografinin ortadan kalkması,  öncelikle radyasyona maruz kalmamanızı sağlar. Bu da diz protez sürecinizin çok daha sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlar. Dahası, sizin de bildiğiniz üzere, tomografi süreci tedavi sürecine ekstra bir maliyet ekler ve toplamda ödemeniz gereken ücretin artmasına sebep olur. Tomografi gibi zorlu bir sürecin tamamen ortadan kalkması bu masraftan da kurtulmanıza olanak tanır.

Diz bölgenizde çeşitli rahatsızlıklar dolayısıyla doktorunuza danıştığınızda, kısmi bir diz protezi mi yoksa tam bir diz protezi mi tercih etmeniz gerektiğine doktorunuz karar verecektir. Detaylı bir muayene ve yalnızca sizin için şekillendirilmiş olan özel ameliyat planı, sorunlarınızın kesin ve kalıcı çözümü için mükemmel çözümler üretir. Daha detaylı bilgi ve size özel çözümler için Dr. Fatih Kemal Doğan ile iletişime geçebilir ve hemen randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir