Robotik Diz Protezi Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Robotik diz protezi ameliyatı, protez sürecinin en doğru şekilde gerçekleşmesi ve sonrasında protezin en uzun ömürlü olacak şekilde performans gösterebilmesi için bilgisayarlar ve robotlardan yardım alınan bir prosedürdür. Robotik diz protezi, profesyonel bir cerrahın deneyimi ve bilgisini en iyi şekilde ameliyat sürecine yansıtabilmesini sağlama amacı taşır. Bu çerçevede, protezin yeri, hastaya en gerçekçi diz hissini sağlayacak ve protezin ömrünü maksimize edecek şekilde ayarlanır ve pratize edilir. Bütün bunlar, cerrahın deneyim ve uzman bilgisini en yoğun şekilde hasta üzerinde göstermesine olanak tanır.

Robotik Diz Protezini Geciktirirsem Ne Olur?

Diz bölgemde çeşitli ağrılar var, robotik diz protezi ameliyatı öncesinde ne yapmalıyım?’’ sorusunun yanıtını arıyorsanız önerebileceğimiz ilk şey tedaviyi kesinlikle geciktirmemek ve doktorunuzdan hemen randevu almaktır. Diz bölgesindeki rahatsızlıklara rağmen gündelik yaşama söz konusu problemler ile birlikte devam etmek, aşağıdaki problemlerin meydana gelmesine sebep olabilir:

 1. Eklem bölgesindeki rahatsızlıkların artması ve ileri derecede bozuklukların meydana gelmesi,
 2. Kaslar ve bağlar ile ilgili çeşitli problemlerin oluşması ve bağların tamamen işlevsizleşmesi,
 3. Ağrıların gün geçtikçe artması ve gündelik yaşamın sürdürülemez hale gelmesi,
 4. Yüksek ağrı ve ileri derecede bozukluk sebebiyle hareketin iyice kısıtlanması,
 5. Gündelik aktivitelerin gerçekleştirilemez hale gelmesi ve yardıma muhtaç kalınması

Robotik Diz Protezi Ameliyatına Hazırlık İçin Neler Yapmalıyım?

Her hasta, ameliyattan önce muayene sürecinde hangi ilaçları kullandığı ile ilgili hekimini bilgilendirmelidir. Bu bilgilendirme sürecinden sonra hekim, kanamanın artmasına sebep olacak ilaçların kullanımının durmasını talep edecektir. Bu ilaçlar örneğin aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Kumadin kullanıyorsanız beş gün önce kesmelisiniz.
 2. Plavix kullanıyorsanız yedi gün önce kesmelisiniz.
 3. Trental kullanıyorsanız yedi gün önce kesmelisiniz.
 4. Aspirin kullanıyorsanız on gün önce kesmelisiniz.
 5. Vitamin ya da vitamin katkılı ilaçlar kullanıyorsanız on gün önce kesmelisiniz.
 6. NSAİ ağrı kesicileri kullanıyorsanız 10 gün önce kesmelisiniz.
 7. Metotreksat kullanıyorsanız en az iki hafta önce kesmelisiniz.
 8. Diyet ilacı kullanıyorsanız en az iki hafta önce kesmelisiniz.

Ameliyat Öncesi Hangi Egzersizleri Yapmalıyım?

Ameliyat öncesinde sizin için en sağlıklı süreci geçirebilmek adına birtakım egzersizleri gerçekleştirmeniz öneriliyor. Fakat yine de en doğru bilgi için mutlaka doktorunuza danışmayı unutmamanız gerekiyor. Ameliyattan birkaç hafta önce yapacağınız bazı hareketler hem prosedürü daha kolay hale getirir hem de hissedeceğiniz acının minimize edilmesini sağlar. Aşağıdaki birbirinden farklı ısınma ve egzersiz hareketlerini kendinizi kesinlikle zorlamadan deneyebilirsiniz:

 1. Ayakta iliotibial band germe
 2. Oturarak dönme ve germe egzersizi
 3. Diz omuz egzersizi
 4. Diz arkası kasları germe
 5. Bacak yana kaldırma
 6. Çapraz kalça hareketi
 7. Yüzüstü kalça kaldırma
 8. Kalça çevirme hareketi

Bu tür hareketlerin sizin için gerekli olup olmadığı ve nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgileri doktorunuzdan almaya ve mutlaka doktorunuzun direktifleri çerçevesinde hareket etmeye özen gösterin. Op. Dr. Fatih Kemal Doğan’dan hemen randevu almak için online randevu formunu doldurabilirsiniz.

Ameliyatta Zorluk Çekmemek İçin Ne Yapmalıyım?

Robotik diz protezi ameliyatı sürecinde zorluk çekmemek, cerrahın da zorluk çekmesine sebep olmamak için ilgili semptomları hissettiğinizde mutlaka Op. Dr. Fatih Kemal Doğan ile iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz. Ağrılı bir şekilde yaşamınıza devam etmek, dizinizde oluşan hasarın artmasına sebep olurken ameliyatı ve ameliyatta başarılı olma ihtimalini zorlaştırır. Diz protezi ile ilgili izlenebilecek yollar, çok hasarlı dizlerde protez alternatiflerini ortadan kaldırır ya da kısıtlar.

Genellikle eğer dizinizde bulunan hasar çok yüksek oranlı değilse, ameliyat kısmi diz protez ameliyatı olarak gerçekleştirilebilri. Fakat eğer kireçlenme problemi diz ekleminizin tümüne yayılmış halde ise tam diz protezi gerçekleşmek zorunda kalır. Bu da hem maruz kaldığınız operasyonun yoğunluğu arttırır hem de daha maliyetli bir sürece girmenize sebep olur.

Genel olarak, robotik diz protezinden önce doğru zamanda şikayetlerinizi fark etmek ve bu şikayetlerinizi fark ettiğinizde mümkün olduğunca az aktif olarak hemen doktora gitmek, kendinzie karşı temel yükümlülüğünüz olmalıdır.

Eğer süreç ya da size özel olarak gerçekleştirilecek olan ameliyat planı hakkında ekstra bilgi sahibi olmak için doktorunuz ile iletişime geçebilirsiniz. Ameliyat süreci ve sonrasında hangi durumların normal, hangilerinin ise anormal olduğu ile ilgili bilgiyi de en doğru şekilde doktorunuzdan alıyor olacaksınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir