Robotik Diz Protez Revizyon Cerrahisi

Robotik Diz Protez Revizyon Cerrahisi

Op. Dr. Fatih Kemal Doğan, diz bölgesinde ağrı, hassasiyet, sertlik gibi şikayetleri olan hastaların tümünü çalıştığı hastanede tedavi etmekte ve gerekli durumlarda en gelişmiş teknolojik yöntemlerin yardımı ile tedavi stratejisini oluşturmaktadır. Robotik diz protezi, yaklaşık olarak son beş yıldır geleneksel protez yönteminin önüne geçen ve çok hızlı bir şekilde gelişen bir alandır. Dr. Doğan, kliniği içerisinde hastalarının diz cerahisinden maksimum süre boyunca faydalanmasını ve en az acı ile operasyonu atlatabilmesi adına robotik diz protezi teknolojisini kullanır. Bu kapsamda, sıfırdan diz protezinin yanı sıra daha önce gerçekleştirilmiş olan robotik diz cerrahilerinden sonra ortaya çıkan enfeksiyon, kırık, gevşeme bozulma gibi sorunların tespit ve tedavisi de Dr. Doğan tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kimler Robotik Diz Protez Revizyon Cerrahisine İhtiyaç Duyar?

Diz protez cerrahisi, genellikle halk arasında kireçlenme olarak adlandırılan problemler ile doktora başvuran hastalar için uygulanıyor. Bu hastalar diz bölgelerinde yoğun bir şekilde acı ve sertlik hissediyorlar. Diz bölgesi içerisindeki yumuşak kıkırdak dokunun aşınma ve sürtünme dolayısıyla gücünü kaybetmesi ile birlikte, kişinin hareket kabiliyetinde yoğun bir düşüş yaşanıyor. Kireçlenme probleminde doğru protez yerleştirme işlemi sayesinde, kalıcı ve kesin çözüm sağlanabilir.

Geleneksel protez işlemi ne yazık ki robotik protez kadar doğru bir yerleştirme süreci sunmayabilir. Geleneksel protez, cerrahın tüm hünerlerini prosedür üzerinde göstermesine engel olan birtakım özelliklere sahiptir. Bu durum da bu protezlerin bir son kullanım ömrünün sebep olmasına, yanlış yerleştirilmiş olan materyalin zamanla gevşemesine, kırılmasına ya da işlevini yitirmesine sebep olur.

Bozulan protez implantının çıkarılma ve bunun yerine yeni bir cerrahi prosedür ile robotik diz protezi yapılma sürecine robotik diz protez revizyon cerrahisi adı verilmektedir. Op. Dr. Fatih Kemal Doğan, bu alanda profesyonel olarak hizmet vermekte ve yaşadığınız ağrı ya da acının en kısa zamanda kalıcı olarak giderilmesini sağlamaktadır.

Robotik Diz Cerrahisi Teknolojisi Güvenilir Mi?

Robotik diz cerrahisi, yeterince yüksek teknolojiye sahip olan araçların kullanılması ve cerrahın hareket alanını genişletmesi özellikleri ile prosedürün ve sonuçların kalitesini arttırmaktadır. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylı Robotik Cerrahi Sistemi NAVIO’yu kullanan Dr. Doğan, bu süreçte hastadan veri ve bilgi toplanmasından ameliyat planlamasına, uygulama sürecinden değerlendirme sürecine kadar her aşamada bizzat işlem yapar. Bu sayede kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Robotik Diz Cerrahisinin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Robotik diz cerrahisinin temel avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  1. Robotik diz cerrahisi, ölçülü rezeksiyon ve boşluk dengeleme olarak isimlendirilen birbirinden farklı yöntemlerin hibrit olarak cerrah tarafından kullanılmasına olanak tanır.
  2. Gelişmiş yazılım, hastanın kıkırdak dokusu ile ilgili gerekli modellemelerin 3D olarak gerçekleştirilmesini sağlar. Bu durum, doku ve anatomiye özgü bir tedavi planlamasının yapılmasını olanaklı kılar.
  3. Sizde hareket açıklığı bölgesi boyunca yumuşak doku dengesinin anlaşılabilmesi için objektif ve matematiksel ölçümü mümkün hale gelir. Cerrahın edindiği tüm bu net ve matematiksel veriler, tedavinizin en profesyonel ve sağlıklı şekilde gerçekleşmesini garanti altına alır.
  4. Kemik değerlendirmesi gerçekleşirken eş zamanlı olarak yumuşak doğu değerlendirmesinin tamamlanması mümkün olur. Bu sayede kapsamlı bir harita cerrahın kafasında olulabilir.

Cerrahi Sonrası Robotik Cerrahi Faydaları Nelerdir?

Robotik diz protez revizyon cerrahisi, yaşadığınız olumsuz protez deneyiminden sonra kesin ve uzun süreli çözüm sunan bir teknoloji ile tanışmanıza olanak tanıyacak. İkinci kere dizinizden operasyon geçirme fikri sizi korkutuyor olabilir. Fakat geleneksel protez cerrahi süreci ile kıyaslandığında, bu süreç çok daha kolay ve konforlu geçecektir. Op. Dr. Fatih Kemal Doğan’ın kullandığı yüksek teknolojili NAIVO Robotik Cerrahi Sistemi, aşağıdaki avantajlardan faydalanmanızı sağlayacak:

  1. Hızlı iyileşme süreci: Diz protez revizyonu ile birlikte robotik teknoloji, çok daha küçük kesikler ile implantın yerleştirilmesini mümkün kılar. Bu durum enfeksiyon riskinin azalmasına, rehabilitasyon sürecinin çok hızlı tamamlanmasına ve iyileşmesinin gerçekleşmesine sebep olur. Op. Dr.  Fatih Kemal Doğan ile gerçekleştireceğiniz prosedürden sadece bir gün sonra bile yürümeye başlayabilirsiniz.
  2. Doğal Diz Hissi: Geleneksel protez tedavisinde kişiler genellikle konforsuz çözüm ile birlikte yaşayabilmek için tüm gündelik yaşam rutinlerini yeniden düzenlemek zorunda kalırlar. Hastaların en büyük şikayeti, ne yazık ki oldukça yapay diz hissidir. Doktorunuzun yüksek teknolojili materyaller kullanarak gerçekleştireceği süreç sonrasında esneme ve hareket açıklığı ile ilgili nokta atışı hesaplamalar, doğal diz hissini maksimize edecektir. Bu durum da prosedür sonrası çok daha konforlu hissetmenize olanak tanıyacaktır.
  3. Yüksek Doğruluk: Dr. Paul Sasaura’ya göre, robotik cerrahi, geleneksel cerrahi yöntemlerine göre çok daha yüksek doğruluk payı sunuyor. Bunu Sasaura 2019 yılında söylemişti. Bugün 2020’nin sonuna gelirken her geçen gün daha da güçlenen robotik teknolojisi verileri mükemmel sonuçlar sunmaya çok daha yakın. Yüksek doğruluk sayesinden revizyon cerrahi sürecinden aldığınız verimin çok daha yüksek olduğunu fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir