Robotik Diz Ameliyatı Kimler İçin Uygun?

Robotik Diz Ameliyatı Kimler İçin Uygun?

Op. Dr. Fatih Kemal Doğan, robotik diz ameliyatı alanında gerçekleştirdiği profesyonel operasyonlar ile diz bölgenizdeki rahatsızlığı ortadan kaldırıyor. Peki, ganortroz nedir? Halk arasında kireçlenme olarak da bilinen ve özellikle yaş aldıkça diz bölgesindeki hareket yeteneğinin kısıtlanmasına sebep olan ganortroz, aşağıdaki hasta profilleri arasında sıklıkla görülüyor:

 1. Obezitesi olan hastalar,
 2. Diz ekleminde kırık olan hastalar,
 3. Diz ekleminde travma sonrası deformite yaşayan hastalar,
 4. Diz sorunları sebebiyle yanlış tedavi görmüş hastalar

Son beş yıla kadar, kireçlenme de dahil olmak üzere özellikle 55 yaş üzerindeki hastalarda meydana gelen diz eklemi problemlerinde çözüm olarak protez kullanılıyordu. Protez diğer yöntemlere göre daha uzun süreli bir çözüm sağlasa da, yaklaşık 15-20 yıl içerisinde kullanılmaz hale gelmekte ve yeniden cerrahi operasyon gerektirmektedir. Fakat özellikle son beş yıl içerisinde modern cerrahi yöntemler robotik diz ameliyatını mümkün hale getirdi.

Kimler Robotik Diz Ameliyatı Tercih Edebilir?

Peki, robotik diz ameliyatı kimler için uygun? Belirtildiği üzere, 55 yaş üzeri hasta grubu diz eklemi kaynaklı şikayetlerle cerrahlara daha sık başvuruyor. Bu kesim, sıklıkla diz ağrısı, diz şişliği ya da diz sertliği gibi problemleri deneyimlerler. Bu durum ise sıklıkla gündelik yaşam akışını etkiler ve hareket alanını kısıtlar. Geleneksel protez yöntemi hastaların yaklaşık yüzde 20’sinin memnuniyetsizliği ile sonuçlanırken cerrahi tıp sisteminin yeni yüzü robotik diz ameliyatının bu şikayetlere sahip olan herkes için uygun olduğunu söylemek mümkün.

Robotik Diz Ameliyatı İle Protezin Farkı Nedir?

Robotik diz ameliyatının farkı nedir?

Protezler genellikle en fazla 15 ile 20 yıl süren bir kullanım sunar ve sonrasında cerrahi müdahale gerektirir. Dahası, bu çözümü kullananların gündelik yaşam konforu çok daha düşüktür.

 1. Robotik diz ameliyatı ise, çok daha uzun ömürlü ve kesin bir çözüm sunar. Op. Dr. Fatih Kemal Doğan, FDA – Gıda ve İlaç İdaresi onaylı, tescilli NAVIO Cerrahi Sistemi kullanmaktadır. El tipi yarı aktif bir sistem sayesinde, doktorunuz tam olarak doğru noktaya implant yerleşimini gerçekleştirir ve olası geç komplikasyonların gerçekleşme ihtimali neredeyse sıfıra düşer.
 2. Robotik diz ameliyatı tercih ettiğinizde, bilgisayarlı tomografi taramalarına girmek zorunda değilsiniz. Peki, bu ne ifade ediyor? Yeni nesil bir robotik cerrahi sistemi kullanan Dr. Doğan, ekstra maliyeti ve zorunlu radyasyon maruziyetini engelleyen, tomografisiz bir sistemden yararlanmanızı sağlar. Üstelik bu yöntemin doğruluğu sayısız deneysel model ile kanıtlanmıştır.
 3. Özellikle 55 yaş üzeri hastalarda bağışıklık sisteminin yavaşlaması ile birlikte iyileşme süreçleri çok daha uzun bir zaman gerektirir. Protez tedavisi ise bu sürecin daha da uzamasına sebep olmaktadır. Radyasyonsuz ve risk faktörlerini minimize eden robotik diz ameliyatı süreci, iyileşme sürenizi minimize eder, daha küçük kesikler ile sürecin tamamlanmasını mümkün kılar. Hızlı rehabilitasyon imkanı, düşük komplikasyon riski ile birleşir. Kısacası bir hasta olarak süreçten aldığınız verim en üst seviyeye çıkar.
 4. Kireçlenme, bireysel kıkırdak yapınız ve aşınma seviyenize bağlı olarak farklı tip tedavi adımları gerektirebilir. Op. Dr. Fatih Kemal’den randevu aldığınızda detaylı bir muayeneden sonra tamamen sizin için tasarlanmış olan ve kıkırdak dokunuza uygun aşamalarla şekillendirilmiş bir tedavi sürecine gireceksiniz. Bu, hem sürecin vücudunuz üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerini elimine eder hem de süreçten en yüksek iyileşme ile ayrılmanıza olanak tanır.

Robotik Diz Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Cerrahi alanda en son teknolojileri takip eden Op. Dr. Fatih Kemal Doğan, Navio robotik cerrahi teknolojisini kullanarak

 1. Bilgisayar destekli dizayna sahip olan robotik araçlardan,
 2. Diz yapısının -kemik ve yumuşak doku haritalamalası çerçevesinde- 3D modellemesinin yapılmasını sağlayan özel teknolojilerden,
 3. En yüksek teknolojiye sahip robotik cerrahi cihazlardan yararlanmaktadır.

Her hastanın doku haritası, yaşı, mevcut durumunu göz önüne alan Op. Dr. Doğan, yukarıdaki araç ve yöntemler sayesinde kişiye özgü ameliyat planı geliştirmektedir. Yüksek teknoloji, her şeyden önce cerrahın belirlediği prosedürün maksimum doğruluk ile gerçekleşmesine olanak tanır. Cerrahın hiçbir şekilde kendini sınırlamasına gerek bırakmayan Navio Robotik Cerrahi Sistemi, uzman bilgisi ile teknolojik yardımcı araçları bir araya getirir. Hastaların yüksek ömürlü diz cerrahi çözümleri elde etmesi mümkün hale gelir.

Robotik Diz Ameliyatı Tedavi Sürecinde Neler Sağlayacak?

Op. Dr. Doğan’ın resmi web sitesi üzerinden online randevu oluşturduktan ve ilk tedavinizi olduktan sonra, süreç ile ilgili detaylı bilgi almış olacaksınız. Robotik diz ameliyatı süreci size,

 1. Ölçülü rezeksiyon ve boşluk dengeleme teknolojilerini sunacak.
 2. Yumuşak doku dengesinin objektif ölçümünü mümkün kılacak.
 3. Matematiksel olarak gerçekleştirilmiş yüksek doğruluk oranına sahip hesaplamalar sağlayacak.
 4. 3D modelleme sistemi ile anatomik yapınıza özel bir sürecin oluşturulmasına olanak tanıyacak.
 5. Eş ve gerçek zamanlı olarak kemik değerlendirmesinin ve yumak doku değerlendirmesinin gerçekleşmesini sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir