Protez Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Protez Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Protez uygulaması cerrahi olarak yapılan bir işlemdir, özellikle ayakta yapılan bu işlem sonrasında kişinin yeniden ayağa kalkarak yürümesi hedeflenir. Protez cerrahisi ameliyatı sırasında diz açılarak burada bulunan bozulmuş kıkırdaklar kemik dahil kullanılacak olan protezin şekline göre kesilir. İşlem öncesinde hazırlıklar protezin numarasına ve özel olarak üretilmiş olan kesme aletleriyle yapılır. Ameliyatta en önemli nokta, protezlerin uygun şekilde yerleştirilmesidir. Bunun için ameliyatı yapan doktorun uzmanlık alanının bu olması önemlidir.

Protezin uygulanması sonrasında hastanın rutin muayenesi yapılıyor gibi dizlerinin muayenesi de yapılır ve her şey eksiksiz ve normal olarak kabul edildikten ona merhalesine geçilir. Aynı durumların kalça protezinde de uygulanmış olduğunu söyleyebiliriz. Kalçaya yapılan protezde ise kesinin büyüklüğünün hastanın kilosuna boyuna göre değişiklik göstereceğini de belirtmek gerekir.

Protez Ameliyatından Sonra Karşılaşılan Sorunlar?

Protez ameliyatlarından sonra en çok şikayet edilen sorunların başında çıkık durumu geliyor. Bu durumun yaşanmasına baktığımızda ise çok fazla değildir.  Protezde çıkık oluşması demek yapılmış olan ameliyatın bozulması demektir. Fakat bu işlemin yeniden yapılacağı anlamına gelmez. Böyle bir durumda yapılacak olan şey ise kalçanın yerine konulmasıdır.

Kalçada çıkık olması dizden daha fazla yaşanan durumdur. Bu nedenle kalça protezinin çok uygu ve iyi şartlarda yerleştirilmesi gereklidir.

Mersin ayak bileği artroskopisi ile ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Protez Cerrahisi Nasıl Yapılır?
Protez Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Protez Cerrahisi Nasıl Yapılır?

İşlem yapılırken problemin yaşanmış olduğu bölge açılarak bozulur ve kıkırdaklar kemiğe kadar kesilir.

İşlem yapılırken protez numarasına göre belirleme yapılır.

Kalçada yaşanan en önemli sorun kırık ve çıkıklardır. Yaş ilerledikçe kalçadaki bu problemin onarılması daha güç olabileceği gibi ileriki yaşlarda mümkün olmayabilir ve hastanın hayatının tehlikeye girmesine neden olabilir. Erken yaşlarda yapılan uygulama sonrasında ise hastanın yaşam konforu olabildiğince artırılmış olur. Hasta her ne kadar eskisi gibi hareket edemiyor gibi düşünse de günlük sosyal aktivitelerini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilir. Kalça protezi ameliyatı zamanla değişimi gerektirebilir. Bu değişim ise genelde 10–15 yıl sonrasında olabilir.

Mersin ortopedi uygulaması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir