Kırıklarda İlk Yardım Nasıl Olmalı?

Kırıklarda İlk Yardım Nasıl Olmalı?

Kırık kemikler yaşamı tehdit etmez, ancak acil tıbbi bakıma ihtiyaç duyarlar. Kırık bir kemiğin semptomlarını nasıl tanıyacağınızı, ilk yardım tedavisini nasıl sağlayacağınızı ve profesyonel yardım almayı öğrenmeniz olası kırık sonrasında durumunuzu daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Eğer kırık büyük bir travma veya yaralanmanın sonucu oluşmuşsa bu durumda hareket ettirmeden, 112’yi aramak gerekir.

Kırık’ta acil yardım çağırılması gereken durumlar nelerdir?

  • Kişi tepkisiz, nefes almıyor, hareket etmiyor solunum veya kalp atışı yoksa,
  • Ağır kanama varsa,
  • Uzuv veya eklem deforme olmuş görünüyorsa,
  • Kemik deriyi delmişse,
  • Kol, bacak veya parmak ucunda uyuşmuş veya mavimsi görüntü varsa,
  • Boyun, kafa veya sırtta bir kemiğin kırıldığından şüpheleniliyorsa,

Yukarıda belirtmiş olduğumuz acil durumlar, daha fazla yaralanmayı önlemek için gerekmedikçe kişinin hareket ettirilmemesini gerektirir. Müdahale de bulunmamak ve tıbbi müdahale ekibini beklemek bu durumda en doğru seçenek olacaktır.

Eğer ki kırık sırasında kanama mevcut ise bu durumda kanamanın durdurulmasını sağlayabilirsiniz. Yara streril olan bir bandaj ya da temiz bir bez ile birlikte sarılmalı bez bulunamıyorsa giysi parçası kullanılmalıdır.

Kırılmış olan bölgenin hareket ettirilmemesini sağlamalısınız. Kırılmış eklem fark etmeden hareket ettirildiğinde kırığın boyutlarını daha fazla büyütebilirsiniz. Önlem için kırığın hareket etmemesini sağlayın.  

Kırık sonrasında meydana gelecek olan şişme ağrının fazlalaşmasına neden olabilir. Kişinin ağrılarının azalması için buz uygulayabilirsiniz. Buzu uygularken doğrudan cilde uygulamak zarar verebilir bunun için önce havluya sarın sonrasında uygulayın.  

Kişi bayılmış, kısa, hızlı nefes alıyorsa başını gövdeden biraz aşağıda olacak şekilde yatırın ve mümkünse bacaklarını kaldırın.

Kırıklarda İlk Yardım Nasıl Olmalı?

Kırık nedenleri nelerdir?

Kemik, düşme veya harici bir kuvvet uygulandığında, uygulanan kuvvet miktarına dayanamazsa kırılır.  

Kırık kemiklerin en yaygın nedenleri arasında araç kazası, düşme travma, aşırı kullanım ve kemikleri zayıflatan ve kırılmaya yatkın hale getiren osteoporoz gibi nedenler sayılabilir.

Osteoporoza bağlı kırıklar da ciddi bir endişe kaynağıdır hastanın sağlığı ve refahı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Osteoporoz, dünya genelinde her yıl 8,9 milyondan fazla kırılmaya neden olur. Başka bir deyişle, her üç saniyede bir osteoporotik kırığı oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir