Kemikleri Güçlendirmek İçin Ne Yapılabilir?

Kemikleri Güçlendirmek İçin Ne Yapılabilir?

Kemiklerin yoğunluğu birçok kişide hiçbir anlam ifade etmezken insanlar bu konuda neler yapılması gerektiğini de maalesef bilmiyor. İleri yaşlarda ise yaşlarda kemik yoğunluğunu artırmak zor olduğu için gençken kemikleri korumak çok daha mantıklı. Yaş ilerledikçe azalan hücre yapım süreci kemiklerin yerine konulmasını güçlendiriyor.

Genç yaşta kemikleri korumak ve güçlendirmek için yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

Kalsiyum Tüketimi

Kemikler kalsiyumdan oluşur ve vücudun ihtiyacı olan kalsiyum kemikler tarafından karşılanır. Bu nedenle kalsiyum tüketimi kemiklerin yoğunluğunu korumak için oldukça önemlidir. Yetişkin bir bireyin günlük ihtiyacı olan kalsiyum miktarı 1000–1300 mg olarak belirlenmiştir. Kalsiyum besinlerle alınabilir, fakat dikkat edilmesi gereken önemli husus tahıllarda bulunan kalsiyum bağlayıcı besinler emilimi engeller. Bu nedenle kalsiyum kaynaklarının tahıllarla tüketilmesi uygun görülmez.

D Vitamini Alımı

D vitamini kemik yoğunluğunu yakından ilgilendiren gruptadır. D vitamini kalsiyumun emilmesini ve kemiklere çekilmesini kontrol eder. D vitamini güneşten yoğun olarak alınır kışın güneş ışınlarının yatay olması ise D vitamini eksikliğinin sık karşılaşılmasının bir nedenidir.

Kemikleri Güçlendirmek İçin Ne Yapılabilir?

Protein Alımı

Protein alımı konusunda birçok yanlış bilgi vardır.  Örneğin kemikleri zayıflatmış olduğudur. Kemikle dahil tüm canlı hücre içerisindeki dokular proteine ihtiyaç duyarlar. Yeterli düzeyde alınan protein kemik sağlığını korumak için önemlidir. Protein tüketimi daha az kemik kırığı ile ilişkili olduğunu gösterir.

Egzersiz yapmak

Kemikler vücuttaki en uyumlu dokular olarak bilinir. Yani aktivitelerinizi takip eder ve ona uygun bir yoğunluk oluşturur. Hareketsiz bir yaşam kemikleriniz üzerindeki baskının artmasına neden olur bu da kemiklerin güçsüz olmasına neden olur. Kemiklerdeki yoğunluğun artırılması isteniyorsa bu durumda egzersiz yapılması gereklidir. Ağır olan antrenmanlar kasları geliştirirken, kemikler baskıya maruz kalmış olduğundan dolayı yoğunluğu da artar.

Yapılan araştırmalar egzersizin ileri yaşlarda kemik yoğunluğunun azalmasına neden olduğunu gösteriyor. Kemik yoğunluğunu artırmak için tüm bireylerin ağır antrenman yapması tavsiye edilir. Ancak yaş ilerledikçe bunun mümkün olmayacağı göz önünde bulundurulduğunda haftada 3 gün boyunca yürüyüş tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir