Kemik Kırığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kemik Kırığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kırılan bir kemiği dışarıdan bakıldığında tespit etmek mümkün olsa da net emin olabilmek için görüntüleme cihazlarından destek almak gerekir. Bu sayede kırığın var olup olmadığını, varsa nerede ve ne şekilde olduğunu kolaylıkla tespit edebiliriz. Bu tespit ancak bir ortopedi doktoru tarafından yapılabilir ve ilk muayene sonrasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar verilir.

Kemik Kırığı Teşhisi Ve Röntgen Filmi

Kemiklerin kırıkları farklı şekilde olabilir ve nadiren de olsa bazen kırık bir kemiğin röntgen ile tespit edilmesi de mümkün olmayabilir. Özellikle bilek kırıkları, kalçada meydana gelen kırıklar ve stresten kaynaklanan kırıklar en çok görülen durumlardır ve bu tür kırıklarda genelde tercih olarak MR istenir ve kemik taraması yapılır.

Kemik kırığının tespiti yapılmış olsa bile, kemiğin çevresindeki diğer dokularında bu süreçte hasar görüp görmediğinin incelenmesi gerekir. Bunun içinde farklı testlere ihtiyaç duyulabilir.

Kemik Kırığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kemik Kırığı Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Kemik kırıklarında genelde kemik kendi kendine iyileşir, ancak bunun için ilk tıbbi müdahalenin de doğru ve iyi bir şekilde desteklenmesi gerekir. Doğru verilen bir uygulama sonrasında kırığın iyileşme süresi de olabildiğince hızlandırılmış olur. Kemik kırıklarında temel kural kırılmış olan parçaların tekrar eski yerine kaynamasını sağlamaktır. Hastanın iyileşene kadar yerinden kalkmaması ve hareket etmemesi gerekir.

Ciddi kırıklarda açık ameliyat yapılabilir ve bazı durumlarda kemiğin yerine sabitlenebilmesi için pimler, plakalar, vidalar ve çubuklar gibi malzemelerin kullanılması sağlanır. Ameliyat sonrasındaki süreçte ise enfeksiyonlar en önemli konu başlığıdır. Bunun için hastanın da kırık sonrasında kendisine çok dikkat etmesi gerekli olacaktır. Kemik kırıklarında ağrının azaltılmasını sağlamak için ağrı kesici ilaç veya iğneler de verilebilir.

Kemik kırığı tedavisinde en iyi yöntemler

Kemik kırıklarının tedavisini yapabilmek için farklı yöntemler vardır ancak hangi yöntem seçilirse seçilsin mutlaka uzman bir doktorun bu işlemi yapması gerekir. Yaş ilerledikçe kalça kemiğinde meydana gelen kırıklar sorunu daha da büyütebileceği gibi bazen hastanın hayati tehlikesini de ortaya çıkaracaktır.

Kalça kemiklerinde iyileşme süreci farklı aşamalar şeklinde gelişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir