Kalça Protezi Ameliyatı ve Riskleri

Kalça Protezi Ameliyatı ve Riskleri

Kalça protezi sırasında, bir cerrah kalça ekleminizin hasarlı kısımlarını çıkarır ve bunları genellikle metal, seramik ve çok sert plastikten yapılmış parçalarla değiştirir. Bu yapay eklem (protez) ağrıyı azaltmaya ve işlevi iyileştirmeye yardımcı olur.

Total kalça artroplastisi olarak da adlandırılan kalça protezi ameliyatı, kalça ağrınız günlük aktiviteleri engelliyorsa ve cerrahi olmayan tedaviler yardımcı olmadıysa veya artık etkili değilse sizin için bir seçenek olabilir.

Kalça eklemine zarar verebilecek ve bazen kalça protezi ameliyatını gerekli kılan durumlar şunları içerir:

Kireçlenme

Yaygın olarak aşınma ve yıpranma artriti olarak bilinen osteoartrit, kemiklerin uçlarını örten kaygan kıkırdağa zarar verir ve eklemlerin sorunsuz hareket etmesine yardımcı olur.

Romatizmal eklem iltihabı.

Aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin neden olduğu romatoid artrit, kıkırdağı ve bazen de altta yatan kemiği aşındırabilen ve hasar görmüş ve deforme olmuş eklemlere neden olan bir tür iltihaplanma.

Kalça Protezi Ameliyatı ve Riskleri

Osteonekroz.

Kalça ekleminin top kısmına, bir çıkık veya kırılmadan kaynaklanabilecek kadar yeterli kan sağlanamazsa, kemik çökebilir ve deforme olabilir.

Kalçada Medyana Gelen Sorunların Belirtileri Nelerdir?

  • Ağrı kesiciye rağmen devam eder
  • Baston veya yürüteçle bile yürürken kötüleşir
  • Uykunuza müdahale eder
  • Giyinmeyi zorlaştırır
  • Merdivenlerden yukarı veya aşağı çıkma yeteneğinizi etkiler
  • Oturma pozisyonundan kalkmayı zorlaştırır

Kalça Protezi Ameliyatında Riskler Nelerdir?

Kan pıhtıları

Ameliyattan sonra bacak damarlarınızda pıhtılar oluşabilir. Bu tehlikeli olabilir çünkü bir pıhtı parçası kopabilir ve akciğerinize, kalbinize veya nadiren beyninize gidebilir. Doktorunuz bu riski azaltmak için kan inceltici ilaçlar yazabilir.

Enfeksiyon

Enfeksiyonlar kesi yerinizde ve yeni kalçanızın yakınındaki daha derin dokuda meydana gelebilir. Çoğu enfeksiyon antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak protezinizin yakınındaki büyük bir enfeksiyon, protezi çıkarmak ve değiştirmek için ameliyat gerektirebilir.

Kırık

Ameliyat sırasında kalça ekleminizin sağlıklı kısımları kırılabilir. Bazen kırıklar kendi başlarına iyileşecek kadar küçüktür, ancak daha büyük kırıkların teller, vidalar ve muhtemelen bir metal plaka veya kemik grefti ile stabilize edilmesi gerekebilir.

Çıkık

Bazı pozisyonlar, özellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç ayda, yeni ekleminizin topunun yuvadan çıkmasına neden olabilir. Kalça çıkarsa, doktorunuz kalçayı doğru pozisyonda tutmak için size bir destek takabilir. Kalçanız çıkmaya devam ederse, onu stabilize etmek için genellikle ameliyat gerekir.

Bacak uzunluğunda değişiklik

Cerrahınız problemden kaçınmak için adımlar atar, ancak bazen yeni bir kalça bir bacağı diğerinden daha uzun veya daha kısa hale getirir. Bazen buna kalça çevresindeki kasların kontraktürü neden olur. Bu durumda, bu kasları kademeli olarak güçlendirmek ve germek yardımcı olabilir. Birkaç ay sonra bacak uzunluğundaki küçük farklılıkları fark etme olasılığınız yoktur.

Sinir hasarı

Nadiren implantın yerleştirildiği bölgedeki sinirler yaralanabilir. Sinir hasarı uyuşukluk, halsizlik ve ağrıya neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir