Kalça Çıkıklığı Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Kalça Çıkıklığı Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Kalça insanın yürümesini sağlayan en önemli eklemlerin başında gelir. Doğumdan itibaren geçen süreç içerisinde kalça bozulmadan kalabildiği gibi bazen de doğum öncesinde ya da sırasında yaşanan sorunlardan dolayı kalça da çıkıklar meydana gelebilir. Bu makalemizde buradan yola çıkarak doğuştan kalça çıkıklığı nedir ve tedavisi nasıldır? Bu sorunun yanıtını verelim istedik.

Doğuştan kalça çıkıklığı ülkemizde ve dünyada en sık rastlanan ortopedik sorunların başında gelir. Çocukluk döneminde tedavi edildiğinde başarılı sonuçlar verirken ilerleyen dönemlerde tedavisi giderek güçleşecektir. Bebeklikte bu tedavinin uygulanması sonrasında herhangi bir sorun kalmadan yaşama devam edilebilir.

Mersin ortopedi tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kalça Çıkıklığı Belirtileri Nelerdir?

Kalça çıkıklığının birtakım belirtileri vardır. Örneğin kalça ekleminin yuvasında olmaması yürürken gövdenin taşınmaması, sağa sola doğru yalpalama, eklemlerdeki hareketlerin kısıtlılığı ve benzer sorunlar ortaya çıkabilir.

Kalça kemiğinin üzerinde olması gereken bir leğen kemiği vardır ve kalça buradaki yuvaya oturur, eğer yuvaya oturmazsa bu durumda yukarı doğru çıkar ve leğen kemiği öne doğru dönmeye başlar. Leğen kemiğinin dönmüş olması bel oyuntusunda artışa neden olur ve hastanın ileriki dönemde bel eklemlerinde bozulmalar yaşanır. Kalçadaki bu bozukluk devam ettiği sürece omurgadaki sorunlarda giderek ortaya çıkmaya başlar ve boyna kadar uzanır.

Kalça Çıkıklığı Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Mersin artroskopi tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çocukluk döneminde yapılan cerrahi işlemlerle birlikte kalça yerine oturtulabilir ancak sonrasında eğer ki kıkırdak kayıpları yaşanırsa bu durumda hastanın fonksiyonları daha da çok bozulacağından dolayı tedavi süresi ve şekli de değişmeye başlar.

Bir insanın kısa bacakla yürümeye çalışması bir tarafa parmak ucuyla basması anlamına gelecektir ve bu da ayak bileğinin bozulmasını beraberinde getirir. Kısacası kalçada meydana gelen bir sorun insan anatomisinin büyük bir bölümünde etkisini göstermeye başlayacaktır.

Mersin menisküs tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kalça Çıkığı Tedavisi

Kalça çıkıklığının her yaşta tedavisi mümkündür. Yani bu şekilde doğmuşsunuz böyle yaşamak zorundasınız diye bir anlayış kesinlikle yoktur. Kalça protezi uygulaması bu yönde atılmış olan en önemli adımların başında gelir. Protez leğen kemiği ve kalçanın baş tarafına uygulanarak kişinin sosyal yaşama yeniden dönmesi sağlanabilir.

Kalça çıkıklığı tedavisinde karşılaşılacak olan en önemli sorun cerrahi işlem uygulanıp protez takıldıktan sonra 25–30 yıl içerisinde bu protezin yeniden değişmesi gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir