Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarda rahatsızlık hissine neden olan bir durumdur. Bu hisler, karıncalanma, sürünme, sürtünme hisleri olarak tanımlanmıştır ve etkilenen uzvu hareket ettirmek için büyük bir dürtüye neden olur.

Huzursuz bacak sendromunun semptomları tipik olarak kişi otururken, dinlenirken veya uyurken ortaya çıkar. Özellikle geceleri meydana gelir. Huzursuz bacak sendromunun neden olduğu hareketlere periyodik uzuv uyku hareketleri denir. Bu hareketler nedeniyle ciddi uyku sorunları ortaya çıkar.

Bazı insanlar, bilinen bir nedeni olmayan birincil huzursuz bacak sendromuna sahip olabilir. Bazıları tipik olarak sinir sorunlarından kaynaklanırken, bazıları da  hamilelik, demir eksikliği veya kronik böbrek yetmezliği ile ilişkili olabilir.

Huzursuz bacak sendromu yaşayan çoğu insan için semptomlar hafiftir. Ancak semptomları orta ya da şiddetli ise, yaşam konforunuz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Örneğin yeterince uyumanızı engelleyebilir ve böylece gündüz odaklanma, düşünme, işiniz ve sosyal aktivitelerinizde sorunlar yaşamaya başlarsınız.

Bu sorunların bir sonucu olarak, huzursuz bacak sendromu anksiyete ve depresyona yol açabilir. Sorunu ne kadar uzun süre yaşarsanız, o kadar kötüye gidebilirsiniz hatta kol ve bacaklarınızdan vücudunuzun diğer bölgelerine bile yayılabilir.

Huzursuz bacak sendromunun temel nedeni tam olarak bilinmediği için tedavi yöntemleri çeşitlidir. Örneğin, bazı araştırmacılar dopamin ile ilgili nedenden kaynaklandığını öne sürerken, diğerleri bunun zayıf dolaşımla ilgili olduğunu öne sürüyor.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

En İyi Tedavi Seçenekleri

Huzursuz bacak semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olacak bir tedavi planı oluşturmanıza yardımcı olabilecek birtakım hususlar şöyle sıralanmıştır.Olası nedenleri ortadan kaldırmak tedavi açısından oldukça faydalıdır.

  • İlk adımınız, buna neden olan şeyi anlamak olmalıdır. Bunun için günlük alışkanlıklar, aldığınız ilâçlar, sahip olduğunuz sağlık koşulları veya diğer tetikleyicileri gözden geçirmek olmalı.
  • Doktorunuzun hem reçeteli, hem de reçetesiz aldığınız tüm ilaçları bildiğinden emin olun.  
  • Son dönem böbrek hastalığı veya diyabetten kaynaklanan sinir hasarı mevcut olmuş mu?
  • Demir eksikliğinin huzursuz bacak sendromuyla güçlü bir bağlantısı vardır.

Yukarıdaki rahatsızlıklarla ilgili sorun yaşıyorsanız doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir