Humerus Kırığı İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Humerus Kırığı İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Humerus üst kol uzun kemiğine verilen isimdir. Omzunuzdan dirseğinize kadar uzanır ve burada ön kolunuzun ulna ve radius kemikleriyle birleşir. Bir humerus kırığı, bu kemikteki herhangi bir kırılmayı ifade eder.

Humerus kırığından kaynaklanan ağrı, kırığın nerede olduğuna bağlı olarak genellikle omzunuza veya dirseğinize uzanır ve iyileşme birkaç hafta sürebilir.

Kırığın konumuna bağlı olarak üç tür humerus kırığı vardır:

Proksimal humerus kırığı: omzunuzun yakınında humerusunuzun üst kısmında bir kırılmadır.

Orta şaft humerus kırığı :Humerusunuzun ortasında bir kırılmadır.

Distal humerus kırığı :  Dirseğinizin yakınında meydana gelir. Bu tip genellikle daha karmaşık bir dirsek yaralanmasının bir parçasıdır ve bazen gevşek kemik parçalarını içerir.

Kolunuza herhangi bir sert darbe veya yaralanma, humerus kırılmasına neden olabilir, ancak bazılarının belirli tiplere neden olma olasılığı daha yüksektir.   Araba kazası veya futbol topu gibi yüksek etkili bir çarpışmanın distal humerus kırılmasına neden olma olasılığı yüksektir.

Humerus Kırığı İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Humerus kırıkları, kemiklerinizi zayıflatan bir durumun sonucu olarak meydana gelen patolojik kırıklar da olabilir. Bu, kemiklerinizi genellikle herhangi bir yaralanmaya neden olmayacak günlük aktivitelerden kaynaklanan kırılmalara karşı daha savunmasız bırakır.

Patolojik humerus kırıklarına neden olabilecek şeyler şunları içerir:

  • Osteoporoz
  • Kemik kanseri
  • Kemik kistleri veya tümörleri
  • Kemik enfeksiyonu

Humerus Kırıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Bir humerus kırığının tedavisi, kırığın türü ve herhangi bir gevşek kemik parçası olup olmadığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. En iyi tedaviyi belirlemek için, doktorunuz kolunuzun röntgenini çekerek başlayacaktır . Ayrıca kolunuzla bazı hareketler de yaptırabilirler. Bu, ne tür bir kırığınız olduğunu ve başka yaralanmalarınız olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olacaktır.

Çoğu durumda, proksimal ve orta şaft humerus kırıkları ameliyat gerektirmez çünkü kırık uçlar genellikle birbirine yakın kalır. Bu, humerusunuzun kendi kendine iyileşmesini kolaylaştırır. Bununla birlikte, kolunuzun hareket etmesini önlemek ve gerekirse omzunuzu sabitlemek için yine de bir askı, destek veya atel takmanız gerekecektir. Bazen plakalar, vidalar, çubuklar veya bazen protez kullanarak omuz ekleminizin değiştirilmesi ile ameliyat gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir