Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir?

Birçok insan eklem ağrısını hafifletmek için vitamin ve takviyeler alır. Bu takviyeler ne kadar etkilidir ve eklemleriniz için doğru takviyeleri seçmek için yapmanız gerekenler bu makalede yer almaktadır.

Takviyeler ve Bitkiler

Bazı insanlar, eklem ağrısını yönetmeye yardımcı olmak için takviye ilaçlar kullanır. Glukozamin , kondroitin, omega-3 ve yeşil çay bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Glukozamin

Glukozamin , eklemlerdeki kıkırdağın sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve iltihap önleyici etkiye sahiptir. İnsanlar yaşlandıkça glukozam seviyesinde düşme olur.

Kondroitin

Kondroitin , genellikle bir osteoartrit tedavisi olarak glukozamin ile birlikte kullanılır. Uzmanlar, kondroitinin ağrıyı azalttığını, eklem hareketliliğini artırdığını ve ağrı kesicilere olan ihtiyacı azalttığını belirtmektedir.

Artrit semptomları için glukozamin ve kondroitinin etkinliği konusunda birçok araştırm vardır ancak doktorlar bu takviyelerin tamamını önermez.

Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir?
Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir?

Omega-3 yağlı asitler

Balık yağında ve diğer yiyeceklerde bulunan Omega-3 yağ asitleri, vücudu iltihabı kontrol etmeye yardımcı olan kimyasallar üretmeye teşvik eder. Bu romatoid artritli kişilerde iltihaplanmanın neden olduğu sertliği hafifletmeye yardımcı olabilir.

Zerdeçal 

Zerdeçal  diz osteoartriti olan kişiler için rahatlama sağlar. Antiinflamatuar özelliklere sahiptirler.

Yeşil çay

Yeşil çay, eklem ağrısıyla mücadelede yardımcı olabilecek güçlü antioksidan ve iltihap önleyici özelliklere sahip bileşikler içerir.

D vitamini

D vitamini, kemikleri güçlü tutmak ve yaralanmaları önlemek için önemlidir. Araştırmalar, düşük D vitamini seviyesine sahip kişilerin daha fazla eklem ağrısı çekebileceğini göstermiştir.

Vitaminler ve Takviyeler  

Eczanelerde pek çok vitamin, besin takviyesi ve bitki özlerinin satıldığını biliyoruz. Hangilerinin sizin için doğru olabileceğini bulmak için bu ipuçlarını değerlendirmeniz gerekir.

Vitaminler ve Mineraller için Güvenli Üst Sınırlar

Vitaminler ve mineraller söz konusu olduğunda doktorunuza ne kadar almanız gerektiğini soruduğunuzda gerekli olan bilgileri verecektir.

Antioksidanlar, yağda çözünür veya fitokimyasallar gibi yaygın terimler için basit tanımlar sağlar.  

Eklemlerinizde meydana gelen ya da gelebilecek ağrıların önüne geçebilmek için de dikkatli olmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir