Boy Uzatma Ameliyatının Faydası Ve Zararları

Boy Uzatma Ameliyatının Faydası Ve Zararları

Boy uzatma ameliyatının faydası ve zararları konusunda bilgilenmeden önce bu ameliyat hakkında bilgilenmek gerekmektedir. Boy uzatma ameliyatına ihtiyaç duyma nedenleri çeşitli olsa da yapılacak işlemler benzerlik göstermektedir.

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir?

Boy uzatma ameliyatı, çeşitli nedenlerle boyunun uzamasını isteyen bireylere uygulanan kemik arası açılarak çeşitli aparatların bu açıklığa bacağa tutturulması için yapılan cerrahi müdahaledir. Bu aparatlar sayesinde her gün belli bir miktar bu açıklığın genişletilmesiyle vücudun kendini yenileme özelliğinden faydalanılarak boy uzaması sağlanmaktadır.

Bu işlem sadece bacaklara değil kollara da uygulanabilir. Ama en çok yapılan şekli bacaklar uygulanmakta olan uzatma ameliyatıdır. Bu ameliyatla kişinin boyu tek uygulama ile 8-10 cm uzayabilir. Boy uzatma ameliyatının faydası ve zararları konuşulurken bu ameliyatın ehil kişilerce yapılması gereği de unutulmamalıdır.

Boy uzatma Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Boy uzatma ameliyatı doğuştan cücelik hastalığı olan çocuklara, bir bacağı çeşitli nedenlerle kısa kalmış olan kişilere, boy kısalığından dolayı psikolojik olarak zarar görenlere ve estettik olarak daha uzun boylu olmak isteyenlere yapılmaktadır.

Estetik amaçla yapılan boy uzatma ameliyatının faydası ve zararları hasta ve hekim tarafından tartışıldıktan sonra ameliyata karar verilmelidir. Çünkü ameliyat sonrası oldukça zorlayıcı ve uzun bir tedavi süreci gerektirir. Bu aşamada mutlaka psikolojik destek alınmalıdır. Fizik tedavi ise sürece dâhil edilmelidir.

Boy uzatma ameliyatı tıbbi nedenlerle yapılıyorsa ve hasta çocuksa anne ve baba da tedavi sürecine katılır. Bu bağlamda yapılması gerekenler konusunda hekim tarafından ve fizik tedavi uzmanı tarafından bilgilendirilirler.

Bunlardan sadece estetik nedenlerle yapılmakta olan ameliyatı devlet karşılamamaktadır. Diğerlerinin hepsi heyet raporları ile sabit olduğu sürece devlet tarafından karşılanmaktadır.

Boy Uzatma Ameliyatının Faydası ve Zararları?

Boy uzatma ameliyatının faydası ve zararları hakkında hekim ve hasta ameliyat öncesinde uzun uzun konuşmalıdır. Bu ameliyatın sonrası zorlu bir tedavi sürecini de beraberinde getirdiğinden bu konuda mutlaka uzlaşma sağlanmalıdır. Ameliyat sayesinde gerçekten hastanın konforu artacaksa ve tedavisi konusunda büyük yardımı olacaksa ve hasta da bu ameliyata gönüllüyse o zaman ameliyat faydalı olacaktır.

Ama ameliyat sonrası zorlayıcı süreci hasta psikolojik olarak kaldıramayacaksa ve yapılması tıbbi olarak zorunlu değilse ameliyat zararlı bile olabilir. Ameliyat sonrası hasta dikkat etmezse ve ya kullanılan malzeme kaliteli değilse çerçevede kırılma ve eğrilmeler olabilir. Bu durumda bacak kemiği de eğrilir. Daha önceden olmayan bu eğrilik kişinin tüm hayatını etkiler. Hatta düzeltmek için bir dizi ameliyat olması da gerekir.

Ameliyat ileri yaşta yapılmak zorunda kalındığında da yeterli miktarda kemik dokusu oluşumu olmayacağından ya da çok yavaş olacağından süreç çok daha uzun ve zorlayıcıdır. Yaş faktörü bu tür kemik ameliyatlarında önemli ve belirleyici bir faktördür. Ameliyat olmak isteyen kişi yaş ve riskleri, boy uzatma ameliyatı faydası ve zararları konularında ayrıntılı olarak bilgilendirilmelidir.

Boy uzatma ameliyatının faydası ve zararları konusunda bireyler bilgilendirilmiş olsa da neler yaşayacağını bu ameliyatı daha önce yaptırmış olan birinden dinlemeleri ve aklına takılan soruların cevaplarını bulmaları iyi olacaktır. Bu bağlamda daha önce boy uzatma ameliyatı olmuş olan kişilerle bire bir görüşme yapmaları sağlanmalıdır.

Estetik Boy Uzatma Ameliyatı

Estetik amaçlı boy uzatma ameliyatı kişinin kendi istekleri ve tamamen estetik açıdan daha iyi görünme arzusu nedeniyle uygulanmaktadır. Bu ameliyatın nedenleri arasında tıbbi bir zorunluluk bulunmaz. Kişi kendi isteğiyle kara verdiği için sonrasında yaşayacağı zorluklara da daha kolay katlanabilmektedir.

Bu ameliyatlar oldukça pahalı ve özel donanımlarla yapıldığı için maliyet açısından da zorlayıcı ameliyatlardır. 1 adet çivisi 15 bin EURO olan bir ameliyatın toplam maliyeti düşünüldüğünde maddi imkânları yeterli olmayanların bunu estetik olarak yaptırmak isteme ihtimali pek yoktur. Ancak maddi durumu yeterli olan ve boyunu uzatmak isteyen bireyler de boy uzatma ameliyatının faydası ve zararları konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkça ameliyata alınmamalıdır.

Estetik boy uzatma ameliyatı sonrasında yaşananlar diğerlerinde yaşananlarla pek fark gözetmez burada sadece hastanın psikolojik olarak çok daha sakin ve istekli olması görülmektedir. Bu da tedavi sürecini olumlu yönde etkiler.

Boy Uzatma Ameliyatı Öncesi Ve Sonrası

Boy uzatma ameliyatı öncesi ve sonrası yaşanacaklar hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Her hastanın ameliyata giriş öyküsü farklı olduğu gibi nedenler ve sonuçlardan beklentiler de farklılıklar gösterir. Buna mukabil yapılan cerrahi müdahaleler de farklı olduğundan sonrasındaki süreç de kişisel özgünlükte olmaktadır.

Hasta ve hekim arasında kurulan ilişkinin sağlıklı olması da ameliyat sonrası süreci olumlu anlamda etkilemektedir. Aile üyelerinin bu sürece dâhil olma şekli ve anlayışı, hastayı anlamaları, ona yardımcı olma çabaları değerli bir iyileştiricidir.

Boy Uzatma Ameliyatı Olanlar

Boy uzatma ameliyatı olanlar verdikleri röportajlarda ameliyat sonrası sürecin zorlayıcı olduğunu ama sonuçların buna değdiğini ifade etmektedirler. Her hafta gidilen doktor randevuları ve haftalık 3 adet fizik tedavi seansı bu seanslar sırasında çekilen acıların, sonucunda gerçekleşen uzama miktarı ile gelen kendine güven duygusuna değdiğini söylemektedirler.

Kişinin kendini beğenmesi ve kendine güvenmesi toplumsal kazanım sağlamaktadır. Kişisel mutsuzluk tüm toplumu etkileyebilir. Boy uzatma ameliyatının faydası ve zararları sadece kişiye özel olarak değerlendirilmemeli toplumsal açıdan da değerlendirmeye tabi tutulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir