Boy Uzatma Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Boy uzatma ameliyatı, estetik kaygıları olan bireylere ya da sağlık nedeniyle yapılan bacak uzunluğunu artırma cerrahisine verilen addır. Bacaklar ve kollarda uygulaması bulunan ameliyatta uzatılması öngörülen kemiğin kesilerek arasına koyulan harici ya da dâhili bir fiksatör yardımıyla boşluğun genişletilmesi şeklinde uygulanmaktadır.

Bu şekilde her gün minimal ölçekte genişletilen bu boşlukta yeni kemik oluşumu gerçekleşir. Boy uzatmada vücudun kendi dokuları ve kemik yapısı ile birlikte bağ dokusu ve kan damarları, bütün bunları sarmalayan sinirler yardımıyla organizmanın kemik üretebilme özelliği kullanılmaktadır. Vücudun başka bir tarafından ve ya kadavradan kemik alıp oraya takılması gerekmez.

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır

Boy uzatma ameliyatı, genellikle tedavi amaçlı olarak uygulanmakla birlikte estetik kaygılarla da yapılan ortopedi cerrahları tarafından yapılan bir ameliyattır. Operasyonda ayrılan kemik arasına koyulan fiksatör sayesinde her gün 1mm lik bir ölçekte birbirinden uzaklaşmaktadır. Oluşan bu boşluk, yeni oluşan kemik dokusuyla dolar ve kemikte uzama gerçekleşir. Bu operasyonun tıbbi adı distraksiyon oseogenezidir.

Bu işlem sonucunda 10 cm kadar bir uzama planlanıyorsa sadece kaval kemiği ya da uyluk kemiğine yapılır. Ama 10 cm den fazla bir uzama hedefi varsa hem uyluk hem kaval kemiğine uygulanmalıdır. Boy uzatma ameliyatında tüm girişimler kemiklere yönelik yapılmaktadır. Bağlar, kaslar, yumuşak dokular ve damarlar kemiğe yapışmış oldukları için uzamaya uyum sağlayarak bir bütünlük oluştururlar.

Boy Uzatma Ameliyatı Kimlere Yapılır

Boy uzatma ameliyatı, 3 yaşından itibaren uygulanabilir. Eğer çocuklara uygulaması söz konusuysa kısalık miktarına göre kaç operasyon yapılması gerektiği önceden belirlenir. Ama kısalık çok fazlaysa 10 yaşından önce ve 10 yaşından sonra olmak üzere 2 aşamalı olarak yapılması çok daha uygun olacaktır.

En sık uygulandığı kişiler cücelik ve ya puberto prekoks adında çok kısa boyu olan kişilerin hem bacaklarını hem de kollarını uzatmak için yapılmaktadır. Başarı şansı çok yüksek olan bu ameliyatları ortopedi cerrahları gerçekleştirmektedir.

Hormonal bozukluklar, beslenme bozuklukları, çocukluk çağında geçirilmiş olan böbrek rahatsızlıkları, kemiklere sirayet eden genetik hastalıklar ve büyümeyi etkileyen bazı çocukluk hastalıkları sonucunda ve ya daha farklı nedenlerle boyu kısa kalmış kişilere uygulanmaktadır. Burada şart olan büyüme kıkırdaklarının kapanmış olmasıdır.

Bacaklarından biri kısa olan bazı hastalarda da bu işlem kısa olan bacağa uygulanır. Bu sayede her iki bacak da eşitlenir. Bunlardan başka boyu kısa olduğu için ciddi psikolojik travmalar yaşayan kişilere de boy uzatma ameliyatı uygulanır.

Boy Uzatma Ameliyatı Öncesi Sonrası

Boy uzatma ameliyatı öncesinde hastaya yapılacak olan işlem ve süresi ayrıntılarıyla anlatılmalıdır. Ameliyat sonrasındaki sürecin uzun olacağı konusunda bilgisi olmayan hasta için süreç çok acılı ve dayanılmaz olabilir. Bu nedenle bu konuda bilgilendirme yapılması çok önemlidir.

Ameliyat çok uzun sürmez. 1,5 2 saat kadar süren cerrahi girişim sonrasında hasta durumuna göre 2-3 ve ya 5-6 gün sonra taburcu edilir. Ancak sabitleme cihazlarının çıkarılması hastanın yaşına ve yapılan tekniğe göre uzayıp kısalabilmektedir. Yetişkin bir bireyde 5 cm lik bir uzama için gereken süre yaklaşık 6 kadar olabilmektedir. Ama çocuklardaki hücre yenilemesi çok daha hızlı gerçekleştiği için yetişkinlere oranla uzama çok daha çabuk olur.

Ameliyat sonrasında hasta her gün bu iki kemik arasındaki açıklığı ayarlamak zorundadır. Kemik oluşumunu destekleyen kalojen ve kalsiyum alam miktarı artırılmalıdır. Yeni kemik dokusunun oluşup oluşmadığı röntgen filmi çekilerek belli olur.

Çok acılı ve sancılı olmasa da hafifi bir ağrı yakınması olabilir. Ayarlamalar için dışarıdan kontrol edilmeyi kolaylaştıran aparatların ete girdiği yerler daima temiz tutulmalı ve pansuman yapılmalıdır. Bu aşamada paça çorbası, ilik çorbası içilmesi de kemik oluşumuna katkıda bulunacaktır.

Boy Uzatma Ameliyatı Olanlar

Boy uzatma ameliyatı olanlar süreçte her ne kadar acı çekseler de sonrasını hayal ederek katlanabildiklerini ifade etmektedirler. Özellikle tek bacak kısalığında yapılan ameliyatların sonrasında hastanın duruşunda ve yürümesinde çok büyük konfor ve düzelme olduğu için çekilen acılar ve sancılar daha bir katlanılır olmaktadır.

Ameliyat öncesinde yaşadıkları travmaların ameliyat ve sonrasında yaşadıkları ile kıyaslanamayacak kadar rahatsız edici olduğunu ifade eden hastalar için ameliyat sonrası fizik tedavi çok önemli ve mutlaka yapılmalıdır. Fizik tedavi ile birlikte kişisel terapilerin de faydasının görüldüğü pek çok hasta bulunmaktadır.

Boy uzatma ameliyatı olmaya karar vermek için gerçekten bu dertten çok fazla mustarip olmak gerekmektedir. Boyundan bu kadar rahatsız olan kişiler için bu ameliyatın sonrası çok daha katlanılır bir aşama olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir